i spełniać odpowiednie przepisy BHP. Z tego powodu istnieją więc firmy działające w branży BHP, które oferują szkolenia BHP, obsługę przedsiębiorstw w ramach BHP oraz wiele innych usług dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma BHP zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają bieżącą wiedzę na temat przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Żeby móc pracować w branży BHP konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia poprzez ukończenie szkoły średniej lub studiów o profilu związanym z BHP. W zależności od posiadanego wykształcenia można zostać inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy lub starszym inspektorem BHP. Firma działająca w branży BHP zatrudnia szereg specjalistów na różnych poziomach wykształcenia oraz z różnym stażem pracy. Pracowanie w służbie BHP wymaga od kandydata posiadania specjalistycznego wykształcenia w tej dziedzinie.
Przebieg szkolenia BHP w branży budowlanej
Zapewnienie odpowiedniego szkolenia BHP dla wszystkich pracowników jest obowiązkiem, który ciąży na pracodawcy. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają bieżące przepisy prawne dotyczące BHP. Przeprowadzenie szkoleń BHP jest istotne zwłaszcza w branży budowlanej, gdzie mogą wystąpić różne niebezpieczne dla pracownika sytuacje. Szkolenia BHP są odpowiednio podzielone na kursy przeznaczone dla pracowników zajmujących konkretne stanowiska pracy. Jednym z rodzajów szkolenia BHP jest właśnie szkolenie przeznaczone dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Szkolenie BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych dotyczy między innymi takich profesji, jak operator maszyn, kierowca samochodu dostawczego, pracownik budowlany. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy muszą odbyć wszyscy pracownicy budowy oraz osoby pomagające w realizacji prac budowlanych.
Środki ochrony pracowników
Każdy pracodawca posiada obowiązek stosowania się do określonych przepisów BHP, w ty także do zapewniania odpowiednich świadczeń zatrudnionym pracownikom. Jednym ze świadczeń, które wynika z przepisów, jest zapewnienie obowiązkowego szkolenia BHP pracownikom. Innym istotnym świadczeniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochronnych. Zapewnienie środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej jest konieczne w sytuacji, gdy pracownicy w miejscu pracy mogą mieć styczność z niebezpiecznymi oraz szkodliwymi dla zdrowia czynnikami i substancjami. Innym świadczeniem wynikającym z przepisów BHP jest zapewnienie pracownikom odzieży zmiennej oraz obuwia zmiennego, jeśli przy wykonywanej pracy istnieje ryzyko zabrudzenia lub zniszczenia odzieży pracowników. Zapewniane środki ochrony oraz odzież z obuwiem zmiennym należą do własności pracodawcy, więc jego obowiązkiem jest także dbanie o właściwą higienę i stan odzieży. W celu sprawdzenia, czy firma spełnia wymagania przepisów BHP, dobrze jest przeprowadzić audyt bezpieczeństwa.
Czego dotyczy BHP
BHP jest określeniem, które jest znajome większości osób, a rozwinięcie tego skrótu oznacza dosłownie bezpieczeństwo i higienę pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców w przedsiębiorstwach, zakładach pracy, a nawet w różnego rodzaju instytucjach. Przepisy regulujące BHP znajdują się w jednym z działów Kodeksu Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które zajmują się branżą dotyczącą bezpieczeństwa oraz higieny pracy, oferując takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ, czy też obsługę firm w zakresie BHP. Odpowiednie stosowanie się do zasad BHP pozwala na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, na uniwersytecie, czy też nawet w szkole. Ciekawostką dotyczącą BHP jest to, że pojęcie to dotyczy nie tylko zbioru przepisów i zasad, ale także oznacza dziedzinę wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem odpowiednich warunków pracy. Warto wiedzieć, że przepisy regulujące BHP są tworzone na podstawie badań oraz przeprowadzonych obserwacji mających na celu zapewnienie właściwych warunków pracy.